Forrás: Europress
Ha olyan szerencsés vagy, hogy a nyarat a saját kertedben lévő medencéd partján élvezhetted, akkor bizonyára azt is tudod, hogy a medence sok törődést igényel. Különösen a hideg hónapok előtt kell megtenni a szükséges előkészületet – ami a kerti medence téliesítése –, annak érdekében, hogy a következő nyáron is jó állapotban legyen, és probléma nélkül használhasd. Ha megfelelően óvod benne a vizet, akkor kristálytiszta marad, így nem lesz szükség az évenkénti cserére.
Miért szükséges?
A téliesítésre természetesen azért van szükség, hogy megvédjük a medence szerkezetét és burkolatát a tél és a használat hiányának következményeitől. Óvnunk kell a gépészeti részeket és a csöveket is, mivel ha azokban víz marad, a mínuszok beköszöntével könnyen megfagyhatnak és megrepedhetnek. A medence téliesítést tartósan 15 °C alatt ajánlott elvégezni.
A medence téliesítése – Lépések
A medence téliesítésének első lépése, hogy a lehető legtökéletesebben kitisztítjuk azt. Használd a leszedő hálót, illetve a medence porszívót annak érdekében, hogy a víz teljesen tiszta legyen. Sok szennyeződés telepszik meg a vízvonal magasságában és a létra környékén, ezért miután csökkentetted a vízszintet, alaposan tisztítsd meg ezt a területet is a vízkő- lerakódástól és zsíros szennyeződésektől.
A legfontosabb lépés ezt követően a vízszint csökkentése, méghozzá a vízszűrő nyílása alá kb. 10-15 cm-rel, illetve a fagykárok elkerülése érdekében a csövek víztelenítése (és befedése fagydugóval). Ezt követően téliesítő folyadék használata javasolt. Ez akadályozza meg az algaképződést és vízkőkiválást. Annak érdekében, hogy a medence befagyott vize ne a medence oldalait feszítse, helyezzünk el fagytesteket átlósan vagy kereszt irányban a medencében, így a jég ezeket fogja terhelni a medence falai helyett.
Javasoljuk továbbá a medence lefedését egy védőtakaróval. Ez egyrészt a leghasznosabb megoldás az alganövekedés megakadályozására, mivel a jellemzően fekete vagy más sötét színű borítás megakadályozza az algák szaporodásához szükséges napfény bejutását, másrészt – a hermetikus lezárás okán – akadályt jelent a levelek, a rovarok és a szennyeződések számára is. A védőtakaró megakadályozza a víz elpárolgását is, így nem kell folyamatosan töltened a medencét a szükséges vízszintig. (Nyugalom, a párolgás a téli hónapokban is normális, mert a levegő száraz; tehát ne ess pánikba, ettől még nincs szivárgás.) Ügyelj továbbá arra is, hogy megfelelően rögzítsd a védőtakarót a szél ellen, nehogy alá tudjon kapni és tönkretegye.
Ha szilárd medencefedésed van, akkor nyisd fel hetente egyszer, hogy a szén-dioxid távozni tudjon, ezzel megakadályozva, hogy a medence vize bezöldüljön. Tartsd tisztán a fedelet is! Ha hagyod, hogy levélhalmok és a törmelék rárakódjon a takaró tetejére, akkor könnyen összegyűlik rajta a szennyeződés, ami ha összekeveredik az esővízzel, tápláló ebéd lesz az algák számára, illetve tavasszal, amikor megpróbálod levenni a fedelet, fennáll annak a veszélye, hogy az egész belefolyik a medencébe.
A tél folyamán is törekedj arra, hogy fenntartsd a medence kémiai egyensúlyát – függetlenül attól, hogy a használod-e vagy sem. Arról se feledkezz meg, hogy ha nem használsz takarót, akkor az esővíz, a levelek, az ágak és a bogarak továbbra is bejuthatnak a medencébe, ezzel felborítva a víz kémiai egyensúlyát.
Ha azt észleled, hogy medencevíz a téli hónapokban zavarossá válik, akkor az annak a jele, hogy megemelkedett a pH-ja. Ennek orvoslása érdekében adj a vízhez szabadklórt. A legtöbb szakértő ajánlása szerint a medence pH-értéke 7,2 és 7,8 közötti kell, hogy legyen. A medencevíz optimális pH-ja 7,4, mivel ez megegyezik az emberi szem és a nyálkahártya pH-jával. Ez egyben optimális klórtartalmat is biztosít a baktériumok, algák és gombák növekedésének megakadályozására.
Tehát a legfontosabb szabály, hogy ne hagyd figyelmen kívül a medencét télen. Akár lefeded, akár nem, a lényeg, hogy rendszeresen ellenőrizd. Hosszú távon rengeteg időt és pénzt takarítasz meg magadnak ezzel.