Forrás: Getty

A levéltetvek a növények legfiatalabb részeivel, puha szárakkal, rügyekkel, virágokkal táplálkoznak. Átszúrják a szárat, és kiszívják a tápanyagban gazdag nedvet, aminek hatására a növények megsárgulnak, elhervadnak, virágaik és a terméseik sérülnek. A levéltetvek sokféle növényen megtelepednek, és rövid idő alatt rendkívüli módon elszaporodnak. Leginkább a gyümölcsfákon okoznak nagy károkat: kimondottan gyakori a zöld őszibarack-levéltetű, melynek több mint 400 gazdanövénye van, és a dísznövények többségét is ez a kártevő pusztítja. De az almafákon, a cseresznyén, a meggyen, a szilván és a ribiszkén is gyakran megjelennek az adott növényfajára jellemző levéltetű-fajok.
Ezek a kártevők nem szeretnek egyedül vacsorázni: jellemzően nagy csoportokban táplálkoznak. A fertőzöttség mértékétől függően súlyos sérüléseket okozhatnak a növényekben vagy akár az egész termésben. Többségük tojásként telel át és tavasszal kikel. Egy év alatt több generációt hoznak létre. Ha nem kapunk észbe időben, a fertőzés elterjedhet – a titok tehát a korai védekezésben rejlik.
A hangyákat is odavonzzák
Fontos még tudni, hogy a levéltetvek egy ragacsos anyagot, ún. mézharmatot választanak ki, ami vonzza a hangyákat. Ha egy növényen tehát sok hangyát látunk, és követjük a nyomukat, valószínűleg levéltetű-fertőzésre bukkanunk. A hangyák ráadásul megvédik a levéltetveket a természetes ragadozóktól, sőt, szűk kolóniákba terelik őket, mert így könnyebben tudják betakarítani a mézharmatot. A korompenész kialakulásához és elterjedéséhez azonban a mézharmat sajnos igen kedvező környezetet teremt. Mindemellett a levéltetvek gyakran hordoznak vírusokat, és átterjesztik azokat egyik növényről a másikra, ami akár végzetes is lehet a citrusok, a burgonya és a gabonafélék számára.
Mivel védekezhetünk ellenük?
Vízzel: Amíg még nem szaporodtak el nagyon a tetvek, erős vízsugárral is le lehet mosni őket a növényről. Ezt fiatalabb és kényesebb növényeken nem javasolt alkalmazni, de azokon a fákon, nagyobb bokrokon jól működhet a módszer, melyek bírják a nagyobb víznyomást.
Neem olajjal: A neem fa által termelt neem olajban található szerves vegyületek riasztószerként működnek a levéltetvek és más rovarok ellen, beleértve a káposztaférgeket, a hangyákat és a különféle hernyókat is. Ez az évszázadok óta használt természetes rovarirtószer teljesen feloldódik a vízben, így könnyű belőle permetet készíteni. Bel- és kültéren is használható, erős fertőzés esetén pedig érdemes hetente megismételni a permetezést, amíg le nem számolunk a kártevőkkel.
Illóolajokkal: Permetező keveréket otthon is előállíthatunk illóolajok használatával. Öntsünk egy kevés vizet egy virágpermetező flakonba, és adjunk hozzá 4-5 cseppet a következőkből: borsmenta, szegfűszeg, rozmaring és kakukkfű. Permetezzük az érintett növényekre, megcélozva a kifejlett levéltetveket, valamint azok lárváit és tojásait. A keveréket leginkább kisebb bokrokon, vagy szobanövényeken fogjuk tudni alkalmazni, de egy nagyobb gyümölcsfára már kevés lesz.
Szódabikarbónával: Bár a szódabikarbóna sem jó mindenre, a levéltetvek elleni védekezésre kitűnő. Főleg, ha még ecettel is kombinálod. A házi permetezőszert a következőképpen készítheted el: fél liter vízben keverj el két evőkanál szódabikarbónát, adj hozzá ugyanennyi ecetet és egy kevés cukrot is.

Természetes ellenségeikkel: A hétpettyes katicának fő tápláléka a levéltetű, de a zöldfátyolka, a zengő legyek és az imádkozó sáska is szívesen falatozik belőlük. Ha olyan növényeket ültetsz a kertedbe, amelyek vonzók a levéltetvekkel táplálkozó bogarak számára, akkor a természetes ellenségeik igencsak meggyérítik majd az állományukat. Ilyen növények többek között a lóhere, a menta, a kapor, az édeskömény, a cickafark, a körömvirág és a levendula.
A kert megtervezésével: Bizonyos növényeket imádnak a levéltetvek, mások viszont taszítják őket. Éppen ezért érdemes a veteményesbe, a virágágyásokba vagy a gyümölcsfák köré olyan növényeket tenni, amelyek riasztóan hatnak a tetvekre. Ilyenek a macskagyökér, a fokhagyma, a metélőhagyma, a körömvirág, az oregánó, a petrezselyem és a menta.