Forrás: Getty

- A rózsa kiválasztása
Ha még nincs rózsád, de szeretnél, akkor az első legfontosabb lépés, hogy jól válassz rózsatövet. Többféle rózsa közül is választhatsz, vannak bokros típusú, és vannak futó típusú rózsák. A rózsabokrok alacsonyabbak, általában több virágot hoznak, könnyen elburjánzanak. A futórózsa lugasok befuttatására a legjobb, hiszen pár év alatt nagyon magasra nőhet.
- A rózsatövek ültetése
A rózsatöveket ősszel érdemes elültetni, mielőtt megérkezne az első fagy. Lehet tavasszal is ültetni, azonban akkor az első évben nem várható túl nagy gyarapodás. Ültetéskor gondoskodjunk arról, hogy a talaj elég meleg és nedves legyen ahhoz, hogy a rózsa megmaradjon benne. Ahhoz, hogy a legtöbbet kihozzuk a rózsáinkból, adjunk nekik tápanyagban gazdag virágföldet is. A rózsatöveket nem szabad túl szorosan ültetni egymáshoz, a két rózsatő között érdemes nagyjából egy métert kihagyni.
- A rózsa gondozása télen
A rózsa gondozása télen is nagyon fontos, hiszen a mínusz 5°C-nál hidegebbet nem tűri jól a növény, mínusz 10°C-ban meg is fagyhat. A komoly fagyok előtt helyezzünk a rózsákra takaró fóliát, amelyet csak akkor vegyünk le, amikor már garantáltan nem esik a hőmérséklet mínusz 5°C alá.
- A rózsa gondozása tavasszal
Tavasszal a rózsák gondozása főként a metszésből áll. A metszés nagyon fontos, hiszen ezzel segítjük a rózsát teljes pompájának eléréséhez. A tavaszi metszés során a télen megsérült, elfagyott ágakat kell eltávolítani, valamint ilyenkor formázhatjuk a növényünket. A hosszú, gyenge ágaktól mindig szabadítsuk meg a rózsát, hiszen ezek nélkül jóval több virágot hoz majd. Az egymásba akadó ágakat mindenképpen számoljuk fel, hiszen hosszú távon kezelhetetlen lesz.
- A rózsa gondozása nyáron
Nyáron a legfőbb feladatunk, hogy a szárazságban rendszeresen locsoljuk a rózsát, és megszabadítsuk a gyomnövényektől. Használhatunk gyomirtót is, azonban mindenképp bizonyosodjunk meg róla, hogy rózsára nem káros. A legjobb módszer a kapálás, ami igen időigényes, viszont nem veszélyezteti a növényünket.
- A rózsa gondozása ősszel
Miután ősszel elkezdenek elvirágozni a rózsák, ideje ismét megmetszeni őket. Minden elszáradt virágtól és elhalt ágtól meg kell őket szabadítani ahhoz, hogy a következő évben is virágozhassanak. A bokros rózsát érdemes minél inkább visszavágni, a főbb ágait meghagyni, hogy télre be tudjuk borítani majd takarófóliával.