Forrás: Europress
A gyep locsolása nem tűnik bonyolult feladatnak, ám a megfelelő sűrűséget, mennyiséget és időpontot nehéz eltalálni. A túl kevés víztől a fű összeaszalódik, majd elpusztul, a túl sok víz a gyökerek kirohadásához vezethet. Összeszedtük cikkünkben a fűöntözés legfontosabb szempontjait, amelyeket érdemes betartani a szép gyep érdekében.
Gyeplocsolás kisokos
1. Mikor?
Az abszolút legjobb időpont a kora reggeli locsolás, lehetőleg reggel kilenc óra előtt, ugyanis a hűvös talaj segít, minimumra csökkenteni a párolgást. A reggeli locsolás másik előnye, hogy hűvösebben tartja a gyepet a nap legforróbb időszakaiban is, ami mindenképpen előnyös a fű számára.
2. Mennyit?
A gyeplocsolás mennyiségének eltalálása komoly fejtörést okozhat. Szakértők szerint az ideális mennyiség az, ami 15 cm mélyen nedvesíti be a talajt, mivel a fű gyökérzete körülbelül ilyen mélységig ér le. A fű gyökérzetének kiterjedése talajfüggő, ám ha 10-15 cm mélységet célzunk meg, biztosan eltaláljuk a megfelelő mennyiséget.
3. Hogyan?
A fű számára a közvetlen vízsugár nem a megfelelő választás, a spriccelő öntözőrendszerek sokkal kíméletesebbek. Ebből használhatunk beépített öntözőrendszert, vagy mobil, forgó spriccelőt is. Az eredményen nem változtat.
4. Hányszor?
A szakértők szerint a heti kettő legyen a maximum a gyeplocsolás gyakoriságában, ennél több ugyanis többet fog ártani, mint használni. A túlöntözés serkenti a gombákat és egyéb gyomnövényeket is, tehát ezért sem érdemes ebbe a hibába esni.
5. Muszáj?
Télen nem öntözzük a füvet, mégis szépen zöldell. Hogyan lehetséges ez? A gyep mindig az adott körülményekhez alkalmazkodik, ezért vízhiányban hasonlóan tesz, mint az állatok téli álom közben. Ezt az állapotot képesek nyáron is fenntartani, ám ehhez az kell, hogy mi egyáltalán ne locsoljuk rendszeresen, hagyjuk csak a természetet dolgozni. Ha úgy látjuk, a nagy szárazság nagyon megviseli a gyepet, akkor viszont kötelezzük el magunkat a rendszeres öntözés mellett. Vagy mindig, vagy soha.