Forrás: Getty
Az amarillisz jellemzői
Az amarillisz Dél-Afrikából szerencsére hazánkba is eljutott, így már mi is élvezhetjük mutatós virágait, virágzási idején kívül pedig érdekes formájú, lándzsát idéző leveleit. Legelterjedtebb színe a piros, azonban a nemesítésének hála már rengeteg árnyalatban kapható, szirmain különleges mintákat is fel lehet fedezni. Viszonylag nagy növény, 50 cm magasra is megnőhet.
Az amarillisz ültetése
Az amarillisz hagymás növény, azok közül is a kényesebb fajta, ezért nem hagyhatjuk kint a hagymákat télre. Minden ősszel be kell szednünk a hagymákat, és tavasszal újra kiültetni őket. Ültetéskor a hagymákat úgy helyezzük a földbe, hogy körülbelül a fele lógjon ki, csak az alsó felét fedjük le földdel. Az amarillisz cserépben is érzi jól magát, de csak egyedül, ezért egy cserépbe csak egy hagymát ültessünk.
Az amarillisz öntözése
Hagymás növényként az amarillisz nem szereti a túl sok vizet, hiszen a túlöntözés a hagyma elrohadásához vezethet. Inkább sűrűbben, hetente egyszer-kétszer öntözzük kevesebb vízzel. Az amarillisz különböző életszakaszaiban más igényekkel rendelkezik az öntözés terén. A tavaszi ültetés után több vízre van szüksége, míg a nyár végén kevesebbre, hogy fel tudjon készülni a nyugalmi állapotára. Eszerint fokozatosan csökkentsük a locsolás számát és mennyiségét az őszhöz közeledve.
Az amarillisz gondozása
Sok cserepes növényhez képest jóval több figyelemre van szüksége az amarillisznek, hiszen nyugalmi állapotban telel. Ősszel, az első fagyok előtt be kell szednünk a hagymákat, száraz, sötét, körülbelül 10 °C-os helyen kell őket pihentetni tavaszig. A tavaszi ültetésük után pedig rendszeresen, nagyjából kéthetente tápoldatot igényel ahhoz, hogy hónapokig virágozhasson.
Galéria / 4 kép