Forrás: Getty
1. Zavaros, koszos víz
A zavaros, koszos víz nemcsak csúnya, de számos háttérben meghúzódó probléma mellékhatása lehet. Leggyakrabban valamilyen tóba került szennyeződés okozza, de algásodás esetén is gyakran tapasztalhatunk zavarosságot. Ilyenkor a tó ökoszisztémája kicsit megbillen. A problémát többféleképpen is megszüntethetjük, ajánlott a víz egy részét kicserélni, ezután megbizonyosodni a szűrő/szivattyú tisztaságáról. Nagyon fontos ilyenkor a víz megfelelő mozgatása, hiszen így tud tisztulni. Végső esetben öntsük bele alga elleni vegyszert.
2. Halak folyamatos pusztulása
Ha azt vesszük észre, hogy egyre több hal pusztul el a tóban, minél hamarabb érdemes lépni, hogy megállítsuk a folyamatot. A tömeges halpusztulást betegségek vagy a halak számára mérgező anyagok okozzák. Szerezzünk be célzott készítményt a halak számára, a vizet pedig cseréljük le minél nagyobb mértékben, alaposan porszívózzuk ki a tavat, és ellenőrizzük, hogy a szűrő megfelelően működik-e.
3. Algásodás
Algásodás esetén hajlamosak vagyunk megijedni, pedig talán ez a legkönnyebben orvosolható probléma. A nagy mennyiségű alga megjelenését általában a túl sok napfény okozza, vagy ha nem elég hideg a tó átlaghőmérséklete. A legjobb, amit tehetünk, hogy elkezdjük aktívabban mozgatni a vizet, biztosítjuk a szűrő megfelelő működését, és hideg vízzel hűtjük a tavat. Ha nagyon makacs az algásodás, használjunk célzott alga elleni készítményt.
4. Vízkő
A vízkő megjelenése komoly fejtörést okoz, hiszen elég komplikált a felszámolása. A legjobb, ha megelőzzük, azonban ha beütött már a baj, akkor teljesen le kell engedni a tavat, és sósavas tisztítószerrel eltávolítani a vízkövet.
5. Rengeteg szennyeződés
A tóban a sok kosz és belehullott termés is okozhat gondokat, ezért mindig minél hamarabb ki kell szedni ezeket egy merítőháló segítségével. Az állandó tisztítás azonban nem tartható, különösen nem azokban az időszakokban, amikor a fák terméseit fújja szerteszét a szél. Erre jó megoldás lehet a tóháló, ami a nagyobb termésektől, levelektől és szennyeződésektől képes megvédeni a vízfelszínt.