Egy jó klímával könnyű átvészelni a forró nyári napokat
Méretezés
A klíma teljesítményét kW-ban határozzuk meg. Hogy miként számíthatjuk ki, hogy mekkora teljesítményű berendezést vásároljunk, álljon itt egy számítási metódus, ami egy nem déli fekvésű, átlagos szigetelésű, átlagos ablakfelülettel ellátott helyiséget vesz alapul. Amennyiben a klimatizálandó helyiségben az átlagosnál nagyobb a hőterhelés (déli fekvés, méretes ablaktáblák, tetőtér-beépítés stb.), nagyobb teljesítményű berendezés szükséges.
Számítás: alapterület * belmagasság * 40W = minimálisan szükséges hűtőteljesítmény W-ban.
Példa: adott egy 20 m2-es nappali 2,6 m-es belmagassággal. Aki ide venne klímaberendezést, a következőképpen számoljon. 20*2,6*40 = 2080 W, azaz 2,1 kW teljesítményű klímaberendezés kell az adott helyiségbe.
Mielőtt beszerzőkörútra indulunk, jó, ha klímatelepítés szempontjából alaposan átvizsgáljuk otthonunkat. A vásárlás során ugyanis számos kérdés záporozik majd felénk. A szakboltban olyasmikre kell tudnunk megfelelni, mint hogy hány négyzetméter a hűteni kívánt tér, mekkora a belmagasság, milyen tájolásúak és méretűek az ablakok, hány elektronikus berendezés van adott helyiségben, illetve van-e extra hőterhelő tényező. Ezeket szedjük össze fejben, hogy a villámkérdésekre azonnali válaszokat adhassunk. Aki ennél is felkészültebben érkezne a helyszínre, tájékozódjon a beépíthető klímák típusairól is. Reményeink szerint cikkünk ebben nyújt hathatós segítséget.
Split, a megosztó
A beépített klímák alaptípusa a split, amely angolul annyit tesz: osztott klíma. Ez a mobilklímák továbbfejlesztett változata. Az osztás jelen esetben azt jelenti, hogy a berendezés egy kültéri és egy beltéri, rézcsövekkel összekötött egységből áll, beszerelését szakember végzi. A két elem hatékonysága annál jobb, minél közelebb van egymáshoz. Mivel a kompresszor, amelyet a kültéri egység foglal magában, házon kívül helyezkedik el, a split klíma működtetéséhez nem kell füldugó, a zaj java ugyanis odakint marad. Előny ugyanakkor, hogy a hűtés során keletkezett hő nem a lakásban cirkulál, így a betéri egység feladata a szoba levegőjének forgatására szorítkozhat. A split klíma be tud fűteni egy lakást, de alárendelhetjük csak egy helyiség szolgálatának is. Erre a tevékenységre a mono split klíma a legalkalmasabb. Noha több helyiséget is klimatizálhatunk mono split klímával, ám akkor minden beltéri egységhez fel kell szerelni egy-egy kültéri egységet is. Jobb döntés ilyenkor multi split klímát választani. Ekkor egy nagyobb teljesítményű kültéri egységhez több, négy vagy öt beltéri elem tartozik. A multi split klímák előnye, hogy az egyetlen kültéri egységgel összekötött beltéri egységek egymástól függetlenül is működtethetők. A split klíma több változatban érhető el. Az alacsony beszerzési ár és a könnyű telepítés miatt a falra szerelhető a leggyakoribb választás otthonra.
Inverteres, az energiatakarékos
Ennél előkelőbbnek számít a fokozatmentes teljesítményszabályzóval felszerelt, ismertebb nevén inverteres (split) klíma, amely csendes, alig 20 decibelen durmol és roppant energiatakarékos, ami a beépített fokozatmentes teljesítményszabályozó (inverter) miatt lehetséges. Az inventeres klíma az állandó hideget úgy biztosítja, hogy ha a szoba hőmérséklete a beállított értékhez közelít, csökkenti teljesítményt, magyarán nincsenek nagy áramfelvételi szakaszok, így akár 30-40 százalékot is spórolhatunk a villanyszámlán. Ezzel szemben a hagyományos split klímák mindig százszázalékos teljesítménnyel működnek a kívánt hőfok eléréséig, utána pedig leállnak, majd később újra bekapcsolnak, ami köztudottan nincs jó hatással a rezsire. A folyamatos üzem előnye, hogy a helyiségben minimális a hőingadozás, illetve az inverteres klíma élettartama jóval magasabb lehet, mint az on-off készülékeké. További jó hír, hogy a kevesebbet bíró, idősebb elektromos hálózatok is megbirkóznak az inverteres rendszerek működtetésével. E típus esetén ráadásul hónapokra előre beprogramozhatjuk a kívánt hőmérséklet, s mivel mínusz 10-15 fokig üzemképes, a rendszer nemcsak hűt, hanem fűt is.
Légcsatornás, a klímák királya
A légcsatornás légkondicionáló a „klímák Armanija”. Elegáns és láthatatlan, a levegőt az álmennyezet mögé bújtatott légrácsokon keresztül juttatja az épületbe, a hideg levegő fúvókákon keresztül, teljesen zajmentesen érkezik a térbe. Lakossági felhasználása kevéssé jelentős, elsősorban hotelekben, éttermekben, középületekben alkalmazzák, kell hozzá ugyanis egy komolyabb belmagasság, illetve egy vastagabb pénztárca. Kis teljesítményű szettek gyártásával egyébként kevés gyártó foglalkozik. Ha valaki mégis ragaszkodik hozzá, az építkezés előtt érdemes kialakítani a helyét, utólagos beépítése ugyanis extra költségekkel jár.
A klíma 5 kedvező hatása
- Garantálja a jó koncentrálóképességet.
- Biztosítja a nappali pihenést és az éjszakai alvást.
- Fokozatossá teszi szervezetünk hőleadását.
- Használatával nem kell tartani a hőhullámtól vagy a hőgutától.
- Előnyös lehet pollenallergiásoknak: az mpi-zónás klíma olyan aktív hidrogén- és oxigénionokat juttat a légtérbe, amelyek védenek a veszélyes vírusok ellen.
5 jó tanács klíma üzemeltetéséhez
- Amikor bekapcsoljuk, minden ajtó, ablak legyen zárva. Ha van külső árnyékoló, használjuk: energia takarítható meg vele.
- A kinti levegőhöz képest ne legyen 5–8 foknál alacsonyabb hőmérséklet a lakásban. Ezt a különbséget még megfázás nélkül el lehet viselni.
- Soha ne tartózkodjunk huzamosabb ideig a klíma közelében, mert megbetegedhetünk.
- Hagyjuk folyamatosan bekapcsolva, a termosztát a kívánt hőmérséklet elérésekor úgyis kikapcsol.
- A különféle kórokozók „keringése” elkerülhető, ha óránként gyorsan kiszellőztetünk. n