Forrás: Europress

A házimunka nem ördögtől való: ha jót akarunk gyermekünknek, már néhány éves korától megbízzuk különféle feladatokkal.
Sok felnőtt nem tudja, hogyan vezethetné rá gyermekét, hogy kivegye a részét a házimunkából, ahogy azt sem, hogyan kezelje azt a feszült helyzetet, ami a téma hatására gyakorta kialakul.
A gyerekek nem feltétlenül vannak tisztában azzal, hogy mennyi munkát igényel egy háztartás üzemeltetése. Általában azokkal a teendőkkel vannak elfoglalva, melyek rapid módon adnak nekik örömöt. Ez természetesen így van rendjén, hiszen a felnőtté válás során kell megtanulniuk ezeket.
Itt jön képbe a szülő felelőssége: egészen addig, amíg a gyermek velük él, neki kell megtanítania egy háztartásban élés szabályait. Természetesen az odáig vezető út sokszor nehézkes, de muszáj vállalni a konfliktusokat, hogy aztán egészséges felnőtté cseperedjenek.
A házimunka előnyei
Bár az aktuális konfliktus hevében nehéz ezt így látni, de a házimunka a gyermek javát szolgálja. Kutatások igazolják, hogy azok a gyerekek, akik kiveszik a részüket az otthoni teendőkből, felelősségteljesebbek, nagyobb az önbizalmuk, könnyebben küzdenek meg a frusztrációikkal, és sokkal sikeresebbek az iskolában, mint azok, akiknek minden az ölükbe hullik.
Mit kap a gyerek a házimunkától?
- Elsajátítja, hogy a házimunka egy olyan dolog, amivel visszaadhat valamit a szülőknek és a családnak – vagyis megtanulja, hogy nemcsak kapni, de adni is lehet.
- Megtanulja, hogy nagyon fontos eleme a családnak.
- Megtanulja, mit jelent a felelősség, és azt, hogy vele is számolnak, rá is számítanak.
- Megtanulja, mint jelent az idő felosztása, beosztása.
- Megtanulja, mi a fontos és mi a haszontalan.
Vegyük rá őket a munkára!
Minden szülőnek szem előtt kell tartania, hogy ők gyermekeik első számú példaképei. Így amilyen a szülő hozzáállása, a kicsiké is pont olyan lesz. Éppen ezért az otthoni teendők terén is példát kell tudnunk mutatni. Ha mindezt ráadásul humorral, lazasággal és türelemmel tesszük, az egészen biztosan jó hatással lesz a gyerekekre.
Fontos láttatni azt is, hogy egy jól működő otthonból bizony mindenki aktívan kiveszi a részét. Egy gyermek már néhány évesen is tudja, mi az ő feladata, miért felel – még akkor is, ha “csak” olyan feladatokról van szó, mint a szalvétahajtogatás, vagy a szennyes színek szerinti szétválogatása. Nem a feladat bonyolultsága és nagysága a fontos, hanem a felelősségé, amit ezen keresztül elsajátít.
Praktikus dolog összeírni a feladatokat személyek szerint. Előtte érdemes egy kis kupaktanácsot tartani, és megkérdezni, kinek mihez van kedve, illetve adott feladatot hogyan lehetne a legjobban elvégezni. A lista frissíthető, igény szerint bővíthető, és persze ne feledkezzünk meg a feladatmentes pihenőnapokról sem.