A kiállítás az Iparművészeti Múzeumban július 27-ig látható

Egy dolgot érdemes mindjárt az elején leszögezni: ha teheted, kiállításra hétköznap menj, kevesebb a zavaró tényező, jobban átadhatod magad a már-már festményszámba menő plakátok nézegetésének. Mert nézni van mit! A kiállítás anyaga az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményéből, az Iparművészeti Múzeum saját anyagából, illetve köz- és magángyűjteményekből származik. Ilyen nagyszámú, a hazai plakátművészet fénykorából származó anyag eddig még nem szerepelt hazai kiállításon. S hogy mi a fénykor? Az 1920-as évek utáni időszak. Ekkor ugyanis egy teljesen új hang jelent meg a budapesti plakátok világában. Eltűnt a szecesszió álomvilága, háttérbe szorultak a humoros, történetet mesélő ábrázolások. Betört a modern kor levegője, olyan termékek bukkantak fel a reklámokon, amelyek a technika fejlődése nyomán jöttek létre, és a modern nagyvárosi élet kényelmét szolgálták. Ilyen a villanykörte, a rádió, az elektromos és gázkészülékek egész sora, az autógumi, a konzerv, a töltőtoll. A tárlat érdekessége, hogy nem csupán plakátok nézegethetők, hanem a plakáton megjelenő tárgyak is. Megtudhatod, milyen volt a Flora szappan, a Modiano szivarpapír, a Standard rádió fejhallgatóval és hangszóróval, vagy a kötött, övvel ellátott Nor-Coc fürdőruha. Egyszóval sok kincsre bukkanhatsz! A kiállítás biztosan meghozza a dekorálókedvedet is, plakáttal dekorálni ugyanis könnyebb, mint gondolnád.
Poszterrel dekorálni
Miért dekorálj régi poszterrel? Mert karaktert ad a szobának, egy hangulatot, egy kort, egy életérzést közvetít. Művészi értéke van, érdekessé teszi a szobát és nosztalgikus hangulatot áraszt.
Tipp: Fürdőszobába jó választás a Flóra mosószappan vagy más tisztítószert, pipereholmit reklámozó plakát elhelyezése. Szereted a Balatont? Egy régi balatoni poszter mindig emlékeztet kedvenc nyaralásaid helyszínére!
Honnan szerezz régi magyar plakátot? Antikváriumokból. Budapesten jó eséllyel metalálod a kedvencedet, ha végigmész a Múzeum körút antikvár boltjaiban, ahol elő is jegyeztetheted, amire vágysz. Népszerűek még a plakátaukciók, de itt főleg eredeti darabokkal találkozol, ezek ára pedig meglehetősen borsos.
Tipp: Ha nem ragaszkodsz ahhoz, hogy eredeti plakát legyen a szobában, válassz utánnyomottat. Jó lelőhelyek a nagyobb múzeumok shopjai (Szépművészeti Múzeum, Műcsarnok, Közlekedési Múzeum), de például a Digilabor is árul néhány gyöngyszemet Flanek Péter plakátgyűjtő kincsei közül. Az eredetiek ára több tízezer forint is lehet, az utányomottak ára 2-7 000 Ft között mozog.
Hogyan helyezz ki a posztert a lakásban? A legdekoratívabb, ha be van kereteztetve. Ha van elég tered, paszpartut is válassz hozzá. A keret színe harmonizáljon a plakát színeivel. Érdemes kiválasztani a plakátról egy vezető árnyalatot és ahhoz igazítani mind a lécet, mind a paszpartut. Olcsóbb megoldás a kasíroztatás, amikor is a kép egy könnyű habtámlát kap merevítésnek, keret ilyenkor nem kerül rá.
Tipp: A legolcsóbb megoldás, ha a kép aljára és tetejére falécet erősíttetsz, esetleg a dolgot magad oldod meg egy-egy vállfával. n