1. Az önkormányzatoknál nem olcsóbb a telek, mint a magánszemélyeknél!
Csodák nincsenek vagy legalábbis ritkák. Érdemes több vonalon: ingatlanos, önkormányzatok, közösségek révén tájékozódni a jó vételek felől.
2. Kérd szakember segítségét a telekvásárlásban!
Lehet építészmérnök, talajmechanikus, helyi lakos, az önkormányzat képviselője. Nem jó a szerződés megkötése után rádöbbenni, hogy adott telek természetvédelmi övezet része, valamilyen szakhatóság által felügyelt terület, régészeti feltárás alá tartozik, rosszabb esetben nem is építhetsz rá semmit, netán agresszív talajvizek dolgoznak alatta.
3. Legyél tisztában a beépíthetőség mértékével!
Minden esetben tudd, hogy a területen mekkora a minimálisan előírt telekméret, nehogy szűkös legyen a hely megálmodott házad felépítéséhez. Eleve meg kell nézned, hogy építési telket vásárolsz-e vagy nyaralóövezetben lévő telket.
4. Telekvásárláskor se spórold meg az ügyvéd árát!
Ügyvédet kihagyni az ingatlan-, de még a telekvásárlásból is drága mulatság lehet, könnyen futhat ugyanis bárki szélhámosok markába. Minden esetben érdeklődj több forrásból, így a szomszédoktól is a tulajdonviszonyokat illetően.
5. Üresen vegyél telket, ne elbontandó házzal!
A telken lévő rozoga házra bontási költségként tekints. Olcsóbb úgy házat építeni, ha üres a telek, de ha ez még sincs így, ügyelj az elbontás utáni állapotnál a talaj eltérő tömörségéből adódó feszültségkülönbségekből eredő süllyedésekre, repedésekre.
6. Használd ki a környezeti adottságokat!
Passzívház-közeli rendszer építhető a helyi erőforrások segítségével, érdemes ezeket feltérképezned és kihasználnod. Ráckevén egy családi házban például a Duna közelsége segít rá a fűtésre, a föld alatt nagyjából állandó 10 fokos talajvíz van, amelynek segítségével a ház építésze vizes hőszivattyúval oldotta meg a fűtést-hűtést.
7. Ne csak a panoráma alapján dönts, figyelj a tájolásra is!
Faramuci a helyzet, ha adott a szép panoráma, de az északi. Az ideális telek a hegy vagy domb déli vagy délnyugati lejtőjén fekszik, azonos irányú kilátással a panorámára.
8. Mindig érdeklődj a közművek bevezetettségének állapotáról!
A közművet, ha még csak az utcában van, hosszadalmas és költséges bevinni a telekre. A legtöbbet a gáz, a víz, a csatorna bevezetésére kell várni. Ha lehet, olyan telket vegyél, ahol már ott vannak a közművek, vagy leegyeztetted a szolgáltatókkal, hogy egyszerűen beköthetők.
9. Ne hagyd parlagon a telked!
Nem érdemes telket venni úgy, hogy évekig nem kezdesz vele semmit, mert évente több millió forintra rúghat az ingatlanadó. Öt éven belül mindenképp el kell kezdened az építkezést, különben újra építési engedélyt kell kérned, mégpedig az új előírások alapján. n