“Kertes családi házat szerettünk volna. Az építkezést, illetve a telekvásárlást az elejétől elvetettük, mert nem éreztük magunkban a lelki erőt arra, hogy végigcsináljuk, illetve a pénztárcánk sem engedte volna meg egy elhúzódó építkezés költségeit. Ezért elkezdtünk használt ingatlanokat nézni. Eleinte olyat kerestünk, amihez nem nagyon kell hozzányúlni, de egy idő után be kellett látnunk, hogy olyan házat nem fogunk találni, ami olyan szinten elnyeri a tetszésünket, hogy nem igényel nagyobb beavatkozást. Beláttuk, hogy az ilyen ingatlan valószínűleg jóval az anyagi határaink felett lett volna. Így végül konkretizálódott az elképzelés, hogy felújítandó házat szeretnénk. Belőttük magunknak, mennyit költenénk az ingatlan-vásárlásra, és mennyit a felújításra. Fontos volt, hogy egy jó alapot találjunk.
Több mint egy év keresgélés után akadtunk rá a mi kis kockánkra egy online hirdetésben. Érdekes, hogy már hónapokkal korábban elmentettük magunknak a keresőben, de valahogy kimaradt a sorból.
A ház az 1960-as években épült téglából. Korához képest szép állapotban volt, statikailag nem volt vele gond, sehol sem volt nagyobb repedés a falakon. A tető ugyan pala burkolatú, de szerkezetileg problémamentes. Részben műanyag nyílászárókkal vásároltuk meg az ingatlant, a parketta a két nagy szobában szintén jó állapotban volt.
A ház eredeti állapota
Galéria / 8 kép
Egy hagyományos Kádár-kockáról van szó, elől két nagy szobával. Mivel három szobát szerettünk volna, az biztos volt, hogy az egyik nagy szobából kettő kicsit kell kialakítani. Ahogy már említettem, a szobákban lévő parketta nagyon jó állapotban volt, ezért úgy döntöttünk, azokat megtartjuk, és csiszolással, lakkozással felújítjuk. Az előszoba viszonylag nagy volt, amiből leválasztottunk egy nagyobb részt mosókonyhának és egy plusz mosdónak, így két külön mellékhelyiség lett – az elejétől tudtuk, hogy nekünk ez fontos. Eredetileg egy kis főzőfülke és kamra volt a konyha helyén, aminek a falait kibontva egy tágas nappali-konyhát alakítottunk ki. Ezeken felül nagy munka volt még, hogy a teljes aljzatot felszedtük, és padlófűtést, vízszigetelést, szigetelést és új burkolatot kapott minden a parkettás szobákon kívül.
Galéria / 28 kép
Ahogy minden hasonló volumenű felújításnál, természetesen nekünk is adódtak nehézségeink. Az egyiket egy repedt gerenda okozta. Az egykori étkezőben álmennyezet volt, és a belmagasság nagyon alacsony volt. Ezt szerettük volna megnövelni. Az álmennyezet elbontása után látszott, hogy a mennyezetben több, mint 10 cm van, ezért a szakember visszabontotta a gerendáig, amin észrevett egy nagy repedés. Ezt kijavították úgy, hogy felvittek a padlásra egy gerendát keresztbe, ahhoz rögzítették a problémás gerendát. Ha nem zavart volna minket az alacsony belmagasság, valószínűleg elég nagy problémánk lett volna később, amikor az a gerenda feladja a harcot. A történethez hozzátartozik, hogy a ház korábbi tulajdonosának jeleztük ezt a rejtett hibát, aki anyagilag kárpótolt minket érte.
2020 márciusában kezdtünk bele a felújításba, és 2020 novemberében költöztünk be (igaz, akkor a konyhabútor, néhány villanyos szerelvényezés és egyéb apróbb dolgok még hiányoztak.) Az apróbb segédmunkás feladatokon kívül mindent szakemberre bíztunk. Talán itt van bennünk egyedül egy kis hiányérzet – az ő kiválasztásukra így utólag nagyobb energiát fordítanánk.
Összességében azt mondhatom, hogy mindennel nagyon elégedettek vagyunk. Persze ehhez kellet az is, hogy a felújítást hosszú tervezés előzte meg, ennek hála végül minden olyan lett, ahogy azt elképzeltük. Sokat számított, hogy egyezettünk egy belsőépítésszel is, aki a tervrajz és az elképzeléseink alapján segített abban, hogy milyen elrendezéssel tudjuk élhetővé alakítani a házat.
Mindenkinek kitartást kívánunk, aki hasonló felújítás kellős közepén van épp. Annak pedig, aki egy ilyen projekt előtt áll, azt üzennénk: megéri végig csinálni!”
Galéria / 13 kép
Tanulságosnál tanulságosabb történeteink vannak már Kádár-kockák újjászületéséről. Ezekről se maradj le: