Forrás: Getty
A társasházi lakásoknál sokszor probléma, hogy a szomszédok nem szeretnének a szigetelésre költeni, pályázatot pedig nem nyert az adott ház a költségmentes külső szigetelés felszerelésére. Esetleg a magánházak esetén olyan ingatlanok jöhetnek szóba, ahol nem megoldható az állványozás, vagy műemléki védelem alatt áll a homlokzat.
Mik lehetnek az esetleges problémák?
A belső szigeteléssel az a probléma, hogy nem a fal hideg felőli oldalán helyezkedik el. Mivel így nem a hideget, hanem a meleget zárja el a faltól, a falban, esetleg a lakás belső részén létrejöhet páralecsapódás. A pára így sok esetben penészhez, vagy más egyéb gombához vezethet, ráadásul a nedvesség roncsolja a falakat, ezzel együtt a ház szerkezetét.
Panellakás belső szigetelése – A legjobb megoldás
Az utólagos, belső szigetelésnél tehát nagyon oda kell figyelni arra, hogy milyen szigetelőanyagot használunk. Szükséges, hogy az anyagnak jó legyen a hőszigetelése, illetve a páraáteresztő képessége is, hogy a falat se rongálja meg. Az ilyen szigetelések közé tartoznak a Multipor lapok, melyeknek sok előnyük van. Az ásványi anyagból készült lapok jó hőszigetelést biztosítanak, miközben a páraáteresztésük is igen magas. Nem jönnek létre hőhidakat, ezzel könnyen beépíthető anyag. A lapok súlya nem nagy, így nem terhelik a falakat sem, illetve könnyen méretre és alakra lehet őket vágni. Bónuszként kiváló hangszigetelést is biztosítanak.
A lapok felszerelése
A panellakás belső szigetelése pár lépéssel megvalósítható. Először a falról el kell távolítani a festéket és a tapétát, majd következhet a felületek portalanítása. Ezután a nagyobb felületi hibákat érdemes kitisztítani, majd glettel és vakolattal kijavítani, síkba hozni a többi felülettel. A legalsó sor, ahova már lapok kerülnek, különösen hajlamos hőhíddá válni, ezért érdemes alá egy polifoam csíkból készített extra szigetelést felszerelni. Miután kész a fal, ki kell keverni a ragasztót vízzel, majd bekenni vele a lapokat egyenletesen, hogy jól tapadjanak. A sorokat érdemes kötésben felhelyezni. Miután kész az összes szigetelendő felület, már élvezhetjük is a munkánk gyümölcsét – azaz otthonunk melegét.