Forrás: Europress
Padló
- Bambusz: a bambusz voltaképp egy gyorsan növekvő fűféle, amely kb. 5 év alatt betakarítható állapotra érik, így meglehetősen környezetbarát.
- Parafa: ez egy megújuló alapanyag, hiszen a kéreg gyorsan megújul betakarítás után. Felhasználása gazdaságos és környezetbarát.
- Újrahasznosított fa: ami bontási munkálatokból megmaradt, újra felhasználható. Antik hatású padlót hozhatsz létre egy kis odafigyeléssel, nem mellesleg rendkívül tudatos megoldás.
- Természetes vagy újrahasznosított szőnyegek: gyapjú, kókuszrost, juta, tengeri fű, len stb. – rengeteg lehetőség nyílik arra, hogy tudatosan borítsd be a padlód.
- Újrahasznosított gumi: a régi gumikból már padlóburkolatot is gyártanak, ami rendkívül környezettudatos megoldás.
Olvasd el ezt is!Fenntartható gyerekszoba – Környezetbarát játékok a legkisebbeknek
Festés
- Alacsony VOC tartalmú festék: a VOC egy illékony szerves vegyület, amely nem tesz jót a szoba és a bolygó levegőjének. Ezek adják a festék kellemetlen szagát. Szerencsére ma már alacsony, sőt VOC mentes festékek is kaphatók.
- Természetes festék: természetes, biológiailag lebomló anyagokból készülnek. Teljesen mentesek a kémiai anyagoktól, így igazán természetbarát megoldásnak számítanak.
Falak és mennyezet
- Újrahasznosított gipszkarton: egyre több az olyan gipszkartonpanel, melyet újrahasznosítanak, ezáltal kevesebb szennyeződés jut a földbe.
- Faszerkezet: újrahasznosított elemek vagy fagerendák – remek megoldást nyújtanak a tudatos építkezéshez.
Tömítések, ragasztások
- Szója alapú tömítőanyagok: a legtöbbször kémiai akrilt használnak, de már környezetbarát szója tömítőanyag is elérhető.
- Alacsony VOC-ragasztók és tömítőanyagok: a festékekhez hasonlóan ezek a ragasztók alacsonyabb VOC-tartalmúak is.
Szigetelés
- Szója habszigetelés: ugyanolyan szigetelési értéket ad, mint az üvegszálas változat, csak sokkal környezetbarátabb.
- Újrahasznosított anyagok: a papír és a műanyag újra felhasználható szigetelésként. Előbbi a tetőtérben, utóbbi a falakban alkalmazható.
- Gyapjú: a fal üregeinek és a mennyezet szigetelésére remek megoldás a gyapjú is.
Olvasd el ezt is!Környezettudatosság otthonodban: 5 tipp, melyet érdemes megfogadnod!
Tetőszerkezet
- Újrahasznosított fém: újrahasznosított alumíniumból, acélból, rézből vagy ötvözetből is készítenek tetőfedő paneleket.
- Pala: természetes anyagokat tartalmaznak, és a legtöbb esetben vegyi anyagoktól mentesek.
- Agyag cserép: se kőolaj, se vegyszer, cserébe természetes és nagyon szép.
- Zöld tető: ez már a jövő, ugyanis a zöld tetők integrálják az élő növényi anyagokat a tetőt fedő felületbe. Rendkívül jó szigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek.