Fotó: Getty
Kertfelújítás vs. karbantartás
Kezdjük rögtön egy fontos elhatárolással! Van ugyanis különbség a két munkafolyamat között, mégpedig volumenét tekintve. A karbantartás az állag és jelleg megőrzését foglalja magában, míg a kertfelújítás újdonságok kipróbálást is jelenti. Ez a videó például tökéletesen szemléleti utóbbit egy kis kert teljes átalakulásán keresztül.
Mit kell évről évre felújítani a kertben?
Szerencsésebb esetben nem mindig mindent. De hogy mennyire vagyunk Fortuna kegyeltjei, az leginkább az időjárás szeszélyeitől függ. A fagykárok és a hőmérséklet ingadozás, a sok eső és az erős napsütés éven át megviselhetik a kertet, melynek néhány pontja különösen sok törődést igényel. Ezeket vesszük most sorra.
A kerítés
Különösen akkor figyeljünk oda rá, ha fából készült. A víz ugyanis a legjobb festék alá is beszivárog, és kárt okoz. A felújítás gyakorisága függ az anyagminőségtől és az időjárás kegyeitől is.
A terasz
A burkolatok előszeretettel lepnek meg minket minden évben egy-egy repedt területtel. Ilyenkor vagy csak a sérült részt cseréljük ki, vagy az egész terasz burkolatát újragondoljuk.
Az ágyásszegélyek
Mivel azok többnyire földbe szúrt lécekből állnak, nem csoda, ha gyakran szorulnak cserére. Ritkíthatod azonban ezt a szükséget, ha a a föld alatti részt előbb kátrányba mártod, és ezzel vízszigeteled, megsokszorozva annak élettartamát.
A járda
A járdákat is veszélyezteti a víz- és fagykár. A kőből épült kerti utak lehetnek örök életűek is, de egy fa pallókból álló, egyébként hangulatos kis út akár minden évben komoly fejtörést okozhat.
>>>Te mit tervezel idén felújítani a kertben?<<<