Forrás: Europress

Folyékony tapéta – Próbáld ki Te is ezt a különlegességet

Ha azt gondoltad, hogy falat csak tapétával vagy festékkel lehet dekorálni, akkor bizony van egy jó hírünk: a folyékony tapéta tökéletes olyanoknak, akik valamilyen új és látványos módszerrel szeretnék még szebbé tenni a falfelületeket.

Mit érdemes tudni a folyékony tapétáról?

A folyékony tapéta nem európai találmány, a technológiát a japánok találták fel. Több mint 350 éve dolgoznak ezzel a módszerrel, nálunk Európában azonban csak pár évtizede jelent meg ez a trend. A tapétának az adja a különlegességét, hogy textilrostokból, cellulózból valamint dekorációs adalékanyagokból áll. A folyékony tapéta általában környezetbarát, ami előállítási módjának és a természetes alapanyagoknak köszönhető. Az összes alapanyag közül a pamutrostból készült tapéta a legnépszerűbb. 


Milyen előnyei vannak a folyékony tapétának?

  • Rengeteg színben elérhető, a színminták pedig igény szerint kombinálhatók.
  • Felhasználása egyszerű, nem szükséges hozzá semmilyen szakmai ismeret, így a vállalkozókedvűek akár önállóan is belevághatnak a tapétázásba.
  • A természetes összetevőknek köszönhetően környezetbarát.
  • Hang-és hőszigetelése egyedülálló, ugyanis csökkenti a zajszintet, a hőszigeteléssel pedig jelentős energiát és pénz spórolhatunk meg.
  • A páratartalom szabályozásban is verhetetlen, kifejezetten olyan terekbe ajánlják, ahol magas a levegő páratartalma.
  • A repedezett falakat szépen kiegyenlíti, így az sem baj, ha kicsit hepehupás az alapfelület.

Hogyan használjuk?

Az anyag felhordása a falfelületre egyáltalán nem bonyolult, így nyugodtan belevághatsz ebbe a feladatba festő vagy más szakember nélkül is. Nagyon hasonlóan működik, mint a normál falfesték. A tapétázás előtt a fal megfelelő előkészítése és megtisztítása elengedhetetlen. A felület mindenképpen legyen pormentes, és színében nagyjából egyenletes. A szennyeződések eltávolítása azért fontos, mert ha ezek megmaradnak, akkor átszivároghatnak az anyagba. Ezek később foltot képezhetnek, így erre tényleg nagyon ügyeljünk. Ha felületi hibát találunk, azt is mindenképpen egyenlítsük ki.

A felületet nem árt, ha először alapozóval látjuk el. A durván sérült és foltos falra izoláló alapozót érdemes felvinni, akár dupla rétegben. Az izoláló alapozók megakadályozzák a kisebb zsírfoltok terjedését. A folyékony tapétát ezután gletteléses technikával kell felvinni, aminek viszont még hígabb az állaga, arra a festékszórós módszert kell alkalmazni.

A forgalmas helyiségekben – mint a konyha vagy a gyerekszoba – inkább a glettelést célszerű választani, mert így egy ellenállóbb, vastagabb felületet lehet képezni. Nagy falfelületeknél kombinálható a két említett technika, előbb szórjuk, majd gletteljük a felületet. A folyékony tapéták száradási ideje minimum 3 nap, de ez függ a hőmérséklettől, a felvitt rétegektől és a helyiség szellőzésétől.

Iratkozz fel hírlevelünkre!
Hozzájárulok, hogy a Fundamenta-Lakáskassza Kft. és a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. hírlevel(ek)et (reklám) küldjön számomra az Adatvédelmi Tájékoztatóban foglaltaknak megfelelően.