Forrás: Europress
Miért érdemes egy felújítandó lakást megvásárolni?
Ez az 58 nm-es, másfél szobás lakás a 8. kerületben, azon belül is a Palotanegyedben található, egy 1890-ben épült társasház legfelső emeletén. A lakás eredendően nagyon lepusztult volt, életveszélyes vízmelegítő megoldásokkal, és egy nagyon csúnya cserépkályhával. Viszont az adottságai szuperek: magasabban van a szemközti épületeknél, szemközt tetőkre és hatalmas fákra látunk rá, mindezt a déli fekvésnek köszönhetően folyamatos fényárban, továbbá – mivel nem gangos bejáratú – a nyugalom és magánélet szempontjából is hibátlan. A 32 nm-es nappali pedig hatalmas komfortérzetet ad. Tehát adottságait tekintve egy álomlakás. Mindezt látva döntött úgy Tamás, a most bemutatásra kerülő lakás büszke tulajdonosa, hogy rossz állapota ellenére is meg kell vennie az ingatlant.
Ilyen volt:
És ez a projekt nem csak azt mutatja meg nekünk, hogyan lássuk meg a szépet egy lehasznált lakótérben, de azt is, hogy annak felújítása során hogyan lehet okosan beosztani az erőforrásokat, és elosztani a feladatokat. A felújítás anyagi terheit ugyanis nem kell egyidejűleg viselnünk, ha okosan rendezzük sorba a tennivalókat és ütemezzük a munkát. A friss lakástulajdonos is így tett, és otthonát több lépésben varázsolta újjá. “A felújítást komoly tervezés előzte meg, és végül négy körben oldottam meg, nagyjából évente egy-egy körrel, összességében kb. 10 hónap munkával” – mesél az ütemezésről.
A lakásban végül minden cserélve és modernizálva lett: a gerincvezeték, az elektromos hálózat, a csatorna-, víz- és gázcsövek, a fűtési rendszer, a kémény, és a nyílászárók. Pluszban még légkondit is szereltek be. A felújítás első körében a nyílászárókat cserélték modern, műanyag darabokra, mert az eredetiek állapota gyalázatos volt. A minőségi ablakoknak köszönhetően a lakás teljesen zajmentes lett. “Ez a kör arra is jó volt, hogy kiderült, mibe is vágtam bele” – összegzi Tamás.
A konyha és bejárat
Második körben a konyha, az előszoba és a kamra újult meg. Eredetileg a konyhát egy fal választotta el az előszobától, és egy ablaka is volt a ház belső folyosójára, ami viszont fényt nem adott, és szellőztetésre sem volt alkalmas, így gyakorlatilag csak értékes beépíthető területet foglalt el. A fal elbontásával és az ablak befalazásával viszont a főzőteret teljesen újra lehetett gondolni, így a konyhapultot végül alig másfél méterről 4 méterre lehetett növelni, és felső szekrényeknek is jutott hely. A lakás sokkal tágasabbnak tűnik így, a beépített gépekkel pedig szép, letisztult képet ad.
A fürdőszoba
“Harmadik körben a fürdőszoba felújítását és a fűtésrendszer modernizálását tűztem ki célul. Tekintve, hogy egy gázüzemű cserépkályhát cseréltem kombi cirkóra és 5 db radiátorra, ebben a körben az összes helyiségben bontani, vésni, falazni kellett. Itt is ügyelve a letisztult végeredményre, az összes csövet falba véstük, és síkfrontú radiátorokat használtunk, rejtett csatlakozásokkal” – tolmácsolja a tulajdonos az utolsó előtti etap lényegi elemeit.
A nappali
A negyedik és egyben utolsó kör már inkább esztétikai felújítás volt, nagy hangsúlyt fektetve a harmónia megteremtésére. A beltéri ajtók egységesítése és a konnektorok és elektronikai kábelek végső beépítése is ekkor történt meg. Végül új festést és megújult parkettát is kapott a lakás. “Mivel mindig is tetszettek a nagypolgári ajtók, azokat nem cseréltem ki, inkább teljes renoválást végeztünk rajtuk. Ugyan ez egy időigényes dolog (leégetni az évtizedek alatt rákerült festékrétegeket, felcsiszolni, glettelni, festeni, vigyázva a kis díszítésekre), de a végeredmény szebb és tartósabb, mintha újat vettem volna. A hálóba vezető ajtó helyett az előző tulajdonos egy csúnya MDF lapból eszkábált tolóajtót készített (boltívvel), amit némi fallal egyetemben egy az egyben eltávolítottunk, és helyette a konyhai fal kiütéséből megmentett, a többivel azonos kinézetű ajtót építettük be” – mesél az utolsó körben végzett simításokról Tamás.
A hálószoba
Mennyibe került mindez?
Amit csak lehetett, saját kezűleg oldott meg a felújítás során a kreatív tulajdonos, és az anyagokat és berendezéseket is körültekintően vásárolta meg. Ez a tudatosság nyilvánvalóan érződik a projekt végső elszámolásán. “A teljes körű felújítás végül nem egészen 10 millió forintba került, de ebben már a dizájn bútorok, háztartási gépek és elektronikai cikkek is benne vannak. Fontos megjegyezni, hogy csak az engedélyköteles, illetve kényesebb, komoly szakértelmet igénylő feladatokra hívtam szakmunkásokat, mivel némi kézügyességgel szinte már mindent megtanulhatunk az internetről, illetve az összes szabályt megtaláljuk” – tárja elénk költséghatékony projektje egyik fontos alappillérét a tulaj. Majd rögtön folytatja a másikkal.
“A másik, amivel milliókat sikerült spórolni, az anyagok, gépek és bútorok vásárlása volt. A felújítások előtt és között folyamatosan figyeltem a leárazásokat, kiárusításokat, így nagyjából mindent a piaci ár 50-70%-áért szereztem be – igaz, voltak olyan dolgok, amiket felhasználás/beépítés előtt így két évig is őrizgettem. A környezetemnek ez néha vaktában vásárlásnak tűnt, de ha az embernek kész terve van, és tudja, mit akar, és persze nyitott szemmel jár, akkor néha teljesen szürreális pillanatokban tud spórolni. Pl. az elektromos sütőmet úgy vettem, hogy csak elemért szaladtam be egy elektronikai boltba, de kiderült, hogy kiárusítás van éppen, így sikerült a 100 ezer forintos sütőt 30 ezer forintért megvennem. Ugyanígy jártam a dizájn csempékkel is, és még sorolhatnám. De végül mindenből prémium minőséget sikerült beszereznem jutányos árakon” – osztja meg velünk sokat érő stratégiáját Tamás.