A felújítás költségei (Tamási/Tolna megye 2016-ban):
külső nyílászárók egyedi asztalosmunka: 1 000 000 Ft
beltéri ajtók: 150 000 Ft
elektromos redőnyök: 450 000 Ft
víz és fűtésszerelés: 350 000 Ft + anyagok, szaniterek 500 000 Ft
kőművesmunka, hideg-meleg burkolás 1 200 000 Ft
festés-tapétázás: 300 000 Ft
beépített szekrények 1 600 000 Ft + konyhagépek 500 000 Ft
berendezés: 1 500 000 Ft
villanyszerelés: 800 000 Ft
A felújítást lakberendezői segítséggel végezte a család, mely Andok Zsuzsanna, az AZDesign munkája.
A kész lakáson vezet minket körbe most Zsuzsanna:
“A lakás 110 négyzetméterével a magyarországi átlag négyzetmétereket tekintve azt jóval meghaladja (Budapesten 64 nm, míg vidéken 88 nm), mégis igazi kihívás volt az eredeti alaprajzból kiindulva egy hat fős család részére otthont varázsolni, az igényüknek megfelelően a lakás egészére jellemző egyszerű-letisztult berendezést a rendelkezésre álló költségvetésből kivitelezni.”
“A család lakásvásárlás után keresett meg azzal, hogy segítsek nekik az átalakításban, mert elképzelésük sincs, hogyan is álljanak hozzá a megvalósításnak, nem utolsó sorban segítsek kordában tartani a rá szánt költséget is.
A következő kérdéseik merültek fel: hogyan újítsák fel és bútorozzák be, hogy minden helyiség jól kihasznált, a lakás mégis egységes megjelenésű legyen, hogyan lehetne még egy hálószobát kialakítani a gyerekeknek, hogyan bútorozzák be ezt a nagy alapterületű, sarokteraszos nappalit?
Újragondolva a lakás alaprajzát, az eddigi folyosószerű előszobát a belőle nyíló két helyiség elbontásával jóval tágasabbá, vendégfogadásra alkalmasabbá tettem. A plafonig beépített gardróbokban garantáltan elfér a család összes tagjának a holmija – kabátok, cipők, kalapok.”
“Zavaró volt, hogy a bejárati ajtóból közvetlenül nyílt egy kézmosó nélküli wc, így annak falának megszüntetésével, és az eredeti nagy fürdőt kettéválasztva két wc-s fürdő is kialakításra került. Ennek köszönhetően az eredeti hálószoba mellett, ami most a szülői háló szerepét tölti be, egy zuhanyzós, az előszobából pedig egy kádas fürdő nyílik.”
“A konyha a lakás eddig kihasználatlan középső részére került az étkezővel együtt, illetve egy kamra is kapcsolódik hozzá. Méretét tekintve a napi főzési-étkezési igényeiket kiszolgálja (páraelszívó, főzőlap, gőzsütő, beépítve: mikró, mosogatógép és hűtő), a bővíthető asztalnál elfér a család apraja-nagyja, és még pár vendég is le tud ülni.”
“A nappali kisebb lett ugyan, de akár két személy részére kényelmes variálható-vendégágyazható L-alakú kanapé került ide. Itt a hűvös napokon összebújva tévézhetnek.”
“Az eredeti konyha helyén, a nappaliból elcsípve egy-két négyzetmétert került kialakításra a nagylány számára egy hálószoba. A pillangós tapétával, lágy vonalvezetésű kisbútorokkal, és sok kiegészítővel igazán csajos szoba lett. A növényeinek az ablakhoz közel a falra szerelt polcok, és eredetileg konyhai tárolóként használt edények adnak lehetőséget.”
“A fiúnak a legkisebb alapterületű szobát rendeztem be egy pótágyas gardróbos-tanulósarkos kuckónak. Focis kiegészítőkkel igazán fiúsra sikerült.”
“A két középső lány a gardróbbal bővített szobán osztozik. Nem volt vita a színeket illetően, a virágos tapétában megjelenő kék és rózsaszín a lányok kedvencei. Az ágyak fölötti baldachin, mint szükséges kiegészítő, természetesen nem maradhatott el.”
“Összességben sikerült alapterületét tekintve jól kihasznált, megjelenésében letisztult, a megrendelőim ízlését tükröző otthont terveznem.”