Terasz építés, Fotó: Otthonok&Megoldások/Batár Zsolt
A terasz örömforrás, de nem mindig. Ha lejt, csúnya és balesetveszélyes, inkább bosszúság. Kétrészes esettanulmányunk azt mutatja be, hogyan orvosolható a probléma. A feladat: terasz építés. Első részünkben a betonozásig jutunk, ezt követi a burkolás.
ESETLEÍRÁS
Adott egy, az elvártnál jobban lejtő, szakszerűtlen kőművesmunkával előállított, látszólag egyenes felületű, mégis hepehupás terasz, amit vélhetően többször felújítottak, méretét növelték, de sajnos nem hozzáértők. A teraszra újabb és újabb rétegek kerültek rossz szigeteléssel, amit mutat, hogy a tartóoszlopok ledobták magukról a vakolatot. A kegyelemdöfést akkor kapta meg a felépítmény, amikor valaki megmagyarázhatatlan okokból amatőr módon, ráadásul beltéri (!) járólappal burkolta a betonfelületet. A munka sosem lehetett esztétikus. A rosszul rögzített lapok alá víz került, az pedig nem tétlenkedik, ha folyamatos utánpótlást kap, mint jelen esetben, ezen a fedés nélküli teraszon. A felület több éven át fagyás-olvadás folyamatán ment keresztül, a vizet felvevő burkolat szétfagyott, amit a felület szilánkos repedezettsége is mutat. Egy szó mint száz, a télen fokozottan csúszásveszélyes burkolat és úgy kompletten a 45 nm-es felület megérett a felújításra.
A SZAKEMBER ÍTÉLETE
Teljes rekonstrukció. A maximálisan elöregedett, cementhiányos teraszt csak teljes feltörés, vésés, visszabontás után újrabetonozással lehet rendbe hozni. Fel kell szedni a szilánkosra töredezett járólapot, a betont 15 cm vastagságban vissza kell bontani. A bontási műveletek után jön a betonozás vízzáró beton felhasználásával, betonacél síkhálós támogatással. Fontos mozzanat a szigetelés pótlása sóder ágyazat lefektetésével, a talajpára ugyanis az egyik legfontosabb gyilkosa a földre épített terasznak. Ugyanitt az oldalról támadó csapadékvíz szigetelésről is érdemes gondoskodni.
Terasz építés 10 lépésben!
Bontási munkák
1. lépés: burkolat bontása
2. lépés: beton feltörése
3. lépés: törmelék, kitermelt föld konténerbe helyezése/elszállítása
Építési munkák
4. lépés: Sóder ágyazat készítése tömörítéssel, 10 cm vastagságban (Az új beton alá kerülő sóderágy vízelvezető réteget képez.)
5. lépés: betonacél síkháló fektetése – ezt tartja össze a betont és ad plusz szilárdságot neki. Zsaluzat készítése – a sárga zsalutáblákat azért kell a szélekre rögzíteni, hogy ne folyhasson el a beton. Tulajdonképpen keretet ad neki, amikor a beton megkötött, eltávolítható.
6. lépés: aljzatbeton betonpumpával történő behordása a szomszéd telekről
7. lépés: vízzáró beton terítése
8. lépés: a beton szintezése
9. lépés: a beton simítása
10. lépés: száradás, kb. 1 nap után zsaluzat bontása, levonulás
NEHÉZSÉGEK
Az erősen meredek telken a ház 50 lépcső leküzdése után érhető el. Ez nem tette lehetővé a munkagépek feljutását a terepre. A szomszédos telek tulajdonosa bocsátotta rendelkezésre a kertjét. A konténer kihelyezés, a sittszállítás itt történt, a betonpumpa is a szomszédból pumpálta át a betont.
IDŐFAKTOR
A 6 munkanapig tartó munkálatok oroszlánrészét a bontási munkák vitték el, az építés 2 napot vett igénybe, a brigád kérésére 3 napon keresztül a lakók végezték a locsolást, mint utómunkát a teraszon.
KÖLTSÉGEK
Bontási munkák: 312 550 Ft
- Meglévő burkolat, beton bontása, föld kitermelése (19 m3) – 94 050 Ft
- Törmelék lehordás, szállítása (19 m3) – 119 700 Ft
Építési munkák: 758 950 Ft
- Sóder ágyazat tömörítéssel (10 cm) – 148 500 Ft
- Betonacél síkháló fektetése (15/15, 45 m2) 164 250 Ft
- Zsaluzat készítése (20 m) – 79 000 Ft
- Aljzatbeton készítése (15 cm C25/30-16-VZ4 vízzáró betonból) – 367 200 Ft
Összesen: 1 071 450 Ft
Ez a cikk az Otthonok&Megoldások magazin 2016-os nyári számában jelent meg.